Wednesday, August 3, 2011

$50 Grocery Challenge - Spent $49.91


This week I decided to stock up on unbleached flour since I used a lot last month making 31 different breads in July.  I bought 100 pounds of flour, but looking back I wish I had bought just 50 pounds for now.  It is making this week a challenge with groceries.  I do have some fresh produce left to last a few days as well as lettuce and raspberries and some spinach from our garden.  I also have some frozen veggies that we should eat but we don't when there is plenty of fresh produce.  My freezer is full.  I have plenty of bread in the freezer and lots of meat too.  I also have ingredients for several meals left from last week.  Well, shopping was really easy this week since I didn't have much to buy!

Breakdown:

44.92    (2) Wheat Montana 50 pound flour
  1.20    Roma tomatoes
    .35    (2)  bananas
  1.74    Eggs
  1.70    German Brat for my daughter who went shopping with me

Grand Total:  $49.91

How did you do with your shopping trip this week?  Link up and share!

2 comments:

  1. I'm curious where you were able to find that much flour for such a good price! Is it from a local health food store? I would love to find cheaper flour prices (unbleached or whole wheat flour in particular), so if you have any tips, I'd love to hear. Thanks so much!

    ReplyDelete
  2. Carmen,

    I got the flour from a local grocery store, but if you buy 50 pounds at a time, it usually costs less than smaller packages. I buy wheat and grind my own wheat flour. I personally wouldn't buy wheat flour in bulk since it will lose vitamins and freshness by the time you use it all. If you have the money, I would definitely consider buying a wheat grinder and grinding it yourself. It will be hard to go back to buying after you do. It tastes better and works better for bread too. I found it cheaper to go through a local grocery store than to buy it from the company itself. I hope that answers your question. If not, please let me know!

    ReplyDelete

Ad 3