Saturday, June 25, 2011

Simple Savings: Buy in bulk if you just need a little

When trying a new recipe or when trying to stay in a strict food budget, one thing you can do is to buy only what you need from the bulk food section. For example, if you have a recipe that only needs a teaspoon of a certain spice that you don't have or don't regularly use, only buy a teaspoon from the bulk section and not a whole container of it. It may cost a little more per ounce, but you spend much less in the long run. I would rather pay 25 cents for something in bulk and only buy what I need even though it was a higher price per ounce than to pay a few dollars and get a better price per ounce for something that I wouldn't use very much in the future and it would sit in my cupboard. I also do this with cornmeal, buckwheat flour, etc. that I only use occasionally.

No comments:

Post a Comment

Ad 3