Saturday, November 14, 2020

Name Brand vs Store Brand: Instant Oatmeal

 


We compared Quaker to Great Value Strawberries and Cream instant oatmeal- 

As you can see from the picture, the Quaker oatmeal looks much more natural. I preferred its taste to Great Value, but my kids actually preferred the look and taste of the Great Value Oatmeal. Here is the break down of the cost:

ProductPriceSize (oz)Unit Price
Quaker$2.5010.5$0.24
Great Value$1.7412.3$0.14

Per ounce, the Great Value is 10 cents cheaper! If you don't mind the bright pink strawberry color, its much more economical to get the store brand.

No comments:

Post a Comment

Ad 3