This week I bought the following:
Apple 48 cents
Organic Celery 1.17 (this cost less to buy per pound than buying the package of the same size)
Organic Potatoes 5 pounds 4.99
Pepperoni from the salad bar 1.14
Oat Bran 88 cents
Peaches 65 cents
2 avocados at 79 cents each
Red grapes 3.20
Organic lactose free milk 4.49
Butter 3.69
Orange juice 89 oz. 2.99
Organic Cottage cheese 3.99
Creamed Honey 5.27
Bobs Red Mill baking powder 3.60
Sour cream 1.79
Tahini 6.53
2 Baking soda at 93 cents each
Organic carrots 1.19
Organic bananas 49 cents
Tomatoes on the vine 80 cents
Grand Total: $50.78
This week I bought groceries before planning my menu! I just wanted to get it done. Now I am going to have to figure out what to do with it all!
How did you do this week? Did you stay in your budget or get some good deals? Link up and share!
No comments:
Post a Comment